T494X476K035AH
Overview of T494X476K035AH
Part NumberT494X476K035AH
ManufacturerKEMET
DescriptionCAP TANT 47UF 10% 35V 2917
DatasheetsDownload T494X476K035AH Datasheet PDFPDF Icon
Price for T494X476K035AH
Specification of T494X476K035AH
Status
Active
Package
Tape & Reel (TR)
Capacitance
47 F
Tolerance
10%
Voltage - Rated
35 V
ESR (Equivalent Series Resistance)
500mOhm
Size / Dimension
0.287" L x 0.169" W (7.30mm x 4.30mm)
Height - Seated (Max)
0.169" (4.30mm)