T495A105M025ZTE4K0
Overview of T495A105M025ZTE4K0
Part NumberT495A105M025ZTE4K0
ManufacturerKEMET
DescriptionCAP TANT 1UF 20% 25V 1206
DatasheetsDownload T495A105M025ZTE4K0 Datasheet PDFPDF Icon
Price for T495A105M025ZTE4K0
Specification of T495A105M025ZTE4K0
Status
Obsolete
Package
Tape & Reel (TR)
Capacitance
1 F
Tolerance
20%
Voltage - Rated
25 V
ESR (Equivalent Series Resistance)
4Ohm @ 100kHz
Lifetime @ Temp.
2000 Hrs @ 125C
Size / Dimension
0.126" L x 0.063" W (3.20mm x 1.60mm)
Height - Seated (Max)
0.071" (1.80mm)