628-43W2222-3NA
Overview of 628-43W2222-3NA
Part Number628-43W2222-3NA
ManufacturerEDAC Inc.
DescriptionCONN D-SUB RCPT 43POS SLDR CUP
DatasheetsDownload 628-43W2222-3NA Datasheet PDFPDF Icon
Price for 628-43W2222-3NA
Specification of 628-43W2222-3NA
Status
Active
Series
628-C
Package
Tray
Supplier
EDAC Inc.
Connector Style
D-Sub, Combo
Connector Type
Receptacle, Female Sockets
Number of Positions
43 (41 + 2 Power)
Number of Rows
3
Mounting Type
Free Hanging (In-Line)
Shell Size, Connector Layout
5 (DD, D) - 43W2
Contact Type
Signal and Power
Flange Feature
Board Side (M3)
Termination
Solder Cup
Primary Material
Shell Material, Finish
Steel, Nickel Plated
Contact Finish
Gold
Contact Finish Thickness
Flash
Ingress Protection
Material Flammability Rating
UL94 V-0
Current Rating (Amps)
5A, 30A