628-43W2224-1N5
Overview of 628-43W2224-1N5
Part Number628-43W2224-1N5
ManufacturerEDAC Inc.
DescriptionCONN D-SUB RCPT 43POS VERT SLDR
DatasheetsDownload 628-43W2224-1N5 Datasheet PDFPDF Icon
Price for 628-43W2224-1N5
Specification of 628-43W2224-1N5
Status
Active
Series
628-C
Package
Tray
Supplier
EDAC Inc.
Connector Style
D-Sub, Combo
Connector Type
Receptacle, Female Sockets
Number of Positions
43 (41 + 2 Power)
Number of Rows
3
Mounting Type
Through Hole
Shell Size, Connector Layout
5 (DD, D) - 43W2
Contact Type
Signal and Power
Flange Feature
Board Side (4-40)
Termination
Solder
Primary Material
Shell Material, Finish
Steel, Nickel Plated
Contact Finish
Gold
Contact Finish Thickness
Flash
Ingress Protection
Material Flammability Rating
UL94 V-0
Current Rating (Amps)
5A, 10A