6STD09SCM99B30X
Overview of 6STD09SCM99B30X
Part Number6STD09SCM99B30X
ManufacturerCONEC
DescriptionCONN D-SUB RCPT 9POS PNL MNT
DatasheetsDownload 6STD09SCM99B30X Datasheet PDFPDF Icon
Price for 6STD09SCM99B30X
Specification of 6STD09SCM99B30X
Status
Active
Package
Tray
Supplier
Conec
Connector Style
D-Sub
Connector Type
Receptacle, Female Sockets
Number of Positions
9
Number of Rows
2
Mounting Type
Panel Mount
Shell Size, Connector Layout
1 (DE, E)
Contact Type
Signal
Flange Feature
Mating Side, Female Screwlock (4-40)
Termination
Solder Cup
Primary Material
Shell Material, Finish
Copper Alloy, Tin Plated
Contact Finish
Gold
Contact Finish Thickness
30.0in (0.76m)
Ingress Protection
IP67 - Dust Tight, Waterproof
Material Flammability Rating
UL94 V-0
Current Rating (Amps)
5A