6STD15PAT99S20X
Overview of 6STD15PAT99S20X
Part Number6STD15PAT99S20X
ManufacturerCONEC
DescriptionCONN D-SUB PLUG 15POS R/A SLDR
DatasheetsDownload 6STD15PAT99S20X Datasheet PDFPDF Icon
Price for 6STD15PAT99S20X
Specification of 6STD15PAT99S20X
Status
Active
Package
Box
Supplier
Conec
Connector Style
D-Sub
Connector Type
Plug, Male Pins
Number of Positions
15
Number of Rows
2
Mounting Type
Board Edge, Through Hole, Right Angle
Shell Size, Connector Layout
2 (DA, A)
Contact Type
Signal
Flange Feature
Mating Side, Female Screwlock (4-40)
Termination
Solder
Primary Material
Shell Material, Finish
Copper Alloy, Tin Plated
Contact Finish
Gold
Contact Finish Thickness
Flash
Ingress Protection
IP67 - Dust Tight, Waterproof
Material Flammability Rating
UL94 V-0
Current Rating (Amps)
7.5A
Backset Spacing
0.189" (4.80mm)