B43544B2228M000
Overview of B43544B2228M000
Part NumberB43544B2228M000
ManufacturerEPCOS (TDK)
DescriptionCAP ALUM 2200UF 20% 200V SNAP
DatasheetsDownload B43544B2228M000 Datasheet PDFPDF Icon
Price for B43544B2228M000
Specification of B43544B2228M000
Capacitance
2200 F
Tolerance
20%
Voltage - Rated
200 V
ESR (Equivalent Series Resistance)
40mOhm @ 100Hz
Ripple Current @ Low Frequency
4.64 A @ 100 Hz
Ripple Current @ High Frequency
Impedance
60 mOhms
Lead Spacing
0.394" (10.00mm)
Size / Dimension
1.378" Dia (35.00mm)
Height - Seated (Max)
1.850" (47.00mm)