BFC237954114
Overview of BFC237954114
Part NumberBFC237954114
ManufacturerVishay BC Components/Beyshlag/Draloric
DescriptionCAP FILM 0.11UF 5% 400VDC RADIAL
DatasheetsDownload BFC237954114 Datasheet PDFPDF Icon
Price for BFC237954114
Specification of BFC237954114
Package
Bulk
Capacitance
0.11 F
Tolerance
5%
Voltage Rating - AC
200V
Voltage Rating - DC
400V
Size / Dimension
0.689" L x 0.197" W (17.50mm x 5.00mm)
Height - Seated (Max)
0.433" (11.00mm)
Lead Spacing
0.591" (15.00mm)