C0603C681K3RAC7867
Overview of C0603C681K3RAC7867
Part NumberC0603C681K3RAC7867
ManufacturerKEMET
DescriptionCAP CER 680PF 25V X7R 0603
DatasheetsDownload C0603C681K3RAC7867 Datasheet PDFPDF Icon
Price for C0603C681K3RAC7867
Specification of C0603C681K3RAC7867
Status
Active
Series
SMD Comm X7R
Package
Tape & Reel (TR)
Supplier
KEMET
Capacitance
680 pF
Tolerance
10%
Voltage - Rated
25V
Temperature Coefficient
X7R
Operating Temperature
-55C ~ 125C
Features
Ratings
Applications
Bypass, Decoupling
Failure Rate
Mounting Type
Surface Mount, MLCC
Package / Case
0603 (1608 Metric)
Size / Dimension
0.063" L x 0.031" W (1.60mm x 0.80mm)
Height - Seated (Max)
Thickness (Max)
0.034" (0.87mm)