C1206S103J1RAC7800
Overview of C1206S103J1RAC7800
Part NumberC1206S103J1RAC7800
ManufacturerKEMET
DescriptionCAP CER 10000PF 100V X7R 1206
DatasheetsDownload C1206S103J1RAC7800 Datasheet PDFPDF Icon
Price for C1206S103J1RAC7800
Specification of C1206S103J1RAC7800
Series
SMD Comm X7R FE
Package
Tape & Reel (TR)
Supplier
KEMET
Capacitance
10000 pF
Tolerance
5%
Voltage - Rated
100V
Applications
General Purpose
Size / Dimension
0.126" L x 0.063" W (3.20mm x 1.60mm)
Height - Seated (Max)
Thickness (Max)
0.035" (0.88mm)