C1206S103J5RACAUTO
Overview of C1206S103J5RACAUTO
Part NumberC1206S103J5RACAUTO
ManufacturerKEMET
DescriptionSMD AUTO X7R FE, CERAMIC, 0.01 U
DatasheetsDownload C1206S103J5RACAUTO Datasheet PDFPDF Icon
Price for C1206S103J5RACAUTO
Specification of C1206S103J5RACAUTO
Series
SMD Auto X7R FE
Package
Tape & Reel (TR),Cut Tape (CT),Digi-Reel®
Supplier
KEMET
Capacitance
10000 pF
Tolerance
5%
Voltage - Rated
50V
Ratings
AEC-Q200
Applications
Automotive
Size / Dimension
0.126" L x 0.063" W (3.20mm x 1.60mm)
Height - Seated (Max)
Thickness (Max)
0.035" (0.88mm)