CIR06CF-36-77P-F80
Overview of CIR06CF-36-77P-F80
Part NumberCIR06CF-36-77P-F80
ManufacturerITT Interconnect Solutions
DescriptionCONN PLUG MALE 7POS SILVER CRIMP
DatasheetsDownload CIR06CF-36-77P-F80 Datasheet PDFPDF Icon
Price for CIR06CF-36-77P-F80
Specification of CIR06CF-36-77P-F80
Supplier
ITT Cannon, LLC
Connector Type
Plug, Male Pins
Number of Positions
7
Shell Size - Insert
36-77
Orientation
N (Normal)
Shell Material
Aluminum Alloy
Shell Finish
Olive Drab Cadmium
Contact Finish - Mating
Silver
Color
Olive Drab
Features
Backshell, Cable Clamp, Coupling Nut
Shielding
Current Rating (Amps)
80A
Voltage Rating
900VAC, 1250VDC