CRCW0603300KJNEBC
Overview of CRCW0603300KJNEBC
Part NumberCRCW0603300KJNEBC
ManufacturerVishay / Dale
DescriptionRES 300K OHM 5% 1/10W 0603
DatasheetsDownload CRCW0603300KJNEBC Datasheet PDFPDF Icon
Price for CRCW0603300KJNEBC
Specification of CRCW0603300KJNEBC
Status
Active
Series
CRCW-C
Package
Tape & Reel (TR)
Supplier
Vishay Dale
Resistance
300 kOhms
Tolerance
5%
Power (Watts)
0.1W, 1/10W
Composition
Thick Film
Features
Temperature Coefficient
200ppm/C
Operating Temperature
-55C ~ 155C
Package / Case
0603 (1608 Metric)
Supplier Device Package
0603
Ratings
Size / Dimension
0.063" L x 0.031" W (1.60mm x 0.80mm)
Height - Seated (Max)
0.022" (0.55mm)