DDB2U40N12W1RFB11BPSA1
Overview of DDB2U40N12W1RFB11BPSA1
Part NumberDDB2U40N12W1RFB11BPSA1
ManufacturerInfineon Technologies
DescriptionLOW POWER EASY AG-EASY1B-2311
DatasheetsDownload DDB2U40N12W1RFB11BPSA1 Datasheet PDFPDF Icon
Price for DDB2U40N12W1RFB11BPSA1
Specification of DDB2U40N12W1RFB11BPSA1
Status
Active
Series
CoolSiC™
Package
Tray
Supplier
Infineon Technologies
Diode Type
Single Phase
Technology
Standard
Voltage - Peak Reverse (Max)
1.2 kV
Current - Average Rectified (Io)
40 A
Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If
1.85 V @ 40 A
Current - Reverse Leakage @ Vr
116 A @ 1200 V