ERC5530K100FHEK500
Overview of ERC5530K100FHEK500
Part NumberERC5530K100FHEK500
ManufacturerVishay / Dale
DescriptionRES 30.1K OHM 1% 1/8W AXIAL
Price for ERC5530K100FHEK500
Specification of ERC5530K100FHEK500
Status
Active
Series
ERC
Package
Bulk
Supplier
Vishay Dale
Resistance
30.1 kOhms
Tolerance
1%
Power (Watts)
0.125W, 1/8W
Composition
Metal Film
Features
Moisture Resistant
Temperature Coefficient
50ppm/C
Operating Temperature
-65C ~ 175C
Package / Case
Axial
Supplier Device Package
Axial
Size / Dimension
0.094" Dia x 0.250" L (2.39mm x 6.35mm)