MTSW-104-24-F-D-245
Overview of MTSW-104-24-F-D-245
Part NumberMTSW-104-24-F-D-245
ManufacturerSamtec, Inc.
DescriptionCONN HEADER VERT 8POS 2.54MM
DatasheetsDownload MTSW-104-24-F-D-245 Datasheet PDFPDF Icon
Price for MTSW-104-24-F-D-245
Specification of MTSW-104-24-F-D-245
Pitch - Mating
0.100" (2.54mm)
Row Spacing - Mating
0.100" (2.54mm)
Contact Length - Mating
0.245" (6.22mm)
Contact Length - Post
0.135" (3.43mm)
Overall Contact Length
0.480" (12.19mm)
Insulation Height
0.100" (2.54mm)
Contact Finish Thickness - Mating
3.00in (0.076m)
Contact Finish - Post
Tin
Current Rating (Amps)
3A