MTSW-104-24-F-D-264
Overview of MTSW-104-24-F-D-264
Part NumberMTSW-104-24-F-D-264
ManufacturerSamtec, Inc.
DescriptionCONN HEADER VERT 8POS 2.54MM
DatasheetsDownload MTSW-104-24-F-D-264 Datasheet PDFPDF Icon
Price for MTSW-104-24-F-D-264
Specification of MTSW-104-24-F-D-264
Pitch - Mating
0.100" (2.54mm)
Row Spacing - Mating
0.100" (2.54mm)
Contact Length - Mating
0.264" (6.70mm)
Contact Length - Post
0.116" (2.95mm)
Overall Contact Length
0.480" (12.19mm)
Insulation Height
0.100" (2.54mm)
Contact Finish Thickness - Mating
3.00in (0.076m)
Contact Finish - Post
Tin
Current Rating (Amps)
3A