MTSW-118-07-T-S-152
Overview of MTSW-118-07-T-S-152
Part NumberMTSW-118-07-T-S-152
ManufacturerSamtec, Inc.
DescriptionCONN HEADER VERT 18POS 2.54MM
DatasheetsDownload MTSW-118-07-T-S-152 Datasheet PDFPDF Icon
Price for MTSW-118-07-T-S-152
Specification of MTSW-118-07-T-S-152
Pitch - Mating
0.100" (2.54mm)
Number of Positions
18
Number of Rows
1
Contact Length - Mating
0.152" (3.86mm)
Contact Length - Post
0.178" (4.52mm)
Overall Contact Length
0.430" (10.92mm)
Insulation Height
0.100" (2.54mm)
Operating Temperature
-55C ~ 105C
Current Rating (Amps)
3A