MTSW-118-09-L-D-231
Overview of MTSW-118-09-L-D-231
Part NumberMTSW-118-09-L-D-231
ManufacturerSamtec, Inc.
DescriptionCONN HEADER VERT 36POS 2.54MM
DatasheetsDownload MTSW-118-09-L-D-231 Datasheet PDFPDF Icon
Price for MTSW-118-09-L-D-231
Specification of MTSW-118-09-L-D-231
Pitch - Mating
0.100" (2.54mm)
Row Spacing - Mating
0.100" (2.54mm)
Contact Length - Mating
0.231" (5.87mm)
Contact Length - Post
0.399" (10.14mm)
Overall Contact Length
0.730" (18.54mm)
Insulation Height
0.100" (2.54mm)
Contact Finish Thickness - Mating
10.0in (0.25m)
Current Rating (Amps)
3A