MTSW-118-09-T-S-455
Overview of MTSW-118-09-T-S-455
Part NumberMTSW-118-09-T-S-455
ManufacturerSamtec, Inc.
DescriptionCONN HEADER VERT 18POS 2.54MM
DatasheetsDownload MTSW-118-09-T-S-455 Datasheet PDFPDF Icon
Price for MTSW-118-09-T-S-455
Specification of MTSW-118-09-T-S-455
Pitch - Mating
0.100" (2.54mm)
Number of Positions
18
Number of Rows
1
Contact Length - Mating
0.455" (11.56mm)
Contact Length - Post
0.175" (4.45mm)
Overall Contact Length
0.730" (18.54mm)
Insulation Height
0.100" (2.54mm)
Current Rating (Amps)
3A