MTSW-133-08-F-S-290
Overview of MTSW-133-08-F-S-290
Part NumberMTSW-133-08-F-S-290
ManufacturerSamtec, Inc.
DescriptionCONN HEADER VERT 33POS 2.54MM
DatasheetsDownload MTSW-133-08-F-S-290 Datasheet PDFPDF Icon
Price for MTSW-133-08-F-S-290
Specification of MTSW-133-08-F-S-290
Pitch - Mating
0.100" (2.54mm)
Contact Length - Mating
0.290" (7.37mm)
Contact Length - Post
0.140" (3.56mm)
Overall Contact Length
0.530" (13.46mm)
Insulation Height
0.100" (2.54mm)
Contact Finish Thickness - Mating
3.00in (0.076m)
Current Rating (Amps)
3A