RCM30DCMS
Overview of RCM30DCMS
Part NumberRCM30DCMS
ManufacturerSullins Connector Solutions
DescriptionCONN EDGE DUAL FMALE 60POS 0.156
DatasheetsDownload RCM30DCMS Datasheet PDFPDF Icon
Price for RCM30DCMS
Specification of RCM30DCMS
Card Thickness
0.062" (1.57mm)
Pitch
0.156" (3.96mm)
Mounting Type
Through Hole
Termination
Wire Wrap
Contact Finish Thickness
30.0in (0.76m)
Contact Type
Hairpin Bellows
Color
Green
Flange Feature
Side Mount Opening, Unthreaded, 0.125" (3.18mm) Dia