628-43W2222-1N1
Overview of 628-43W2222-1N1
Part Number628-43W2222-1N1
ManufacturerEDAC Inc.
DescriptionCONN D-SUB RCPT 43POS SLDR CUP
DatasheetsDownload 628-43W2222-1N1 Datasheet PDFPDF Icon
Price for 628-43W2222-1N1
Specification of 628-43W2222-1N1
Status
Active
Series
628-C
Package
Tray
Supplier
EDAC Inc.
Connector Style
D-Sub, Combo
Connector Type
Receptacle, Female Sockets
Number of Positions
43 (41 + 2 Power)
Number of Rows
3
Mounting Type
Free Hanging (In-Line)
Shell Size, Connector Layout
5 (DD, D) - 43W2
Contact Type
Signal and Power
Flange Feature
Housing/Shell (Unthreaded)
Termination
Solder Cup
Primary Material
Shell Material, Finish
Steel, Nickel Plated
Contact Finish
Gold
Contact Finish Thickness
Flash
Ingress Protection
Material Flammability Rating
UL94 V-0
Current Rating (Amps)
5A, 10A