ABC50HEYH
Overview of ABC50HEYH
Part NumberABC50HEYH
ManufacturerSullins Connector Solutions
DescriptionCONN EDGE DUAL FMALE 50POS 0.100
DatasheetsDownload ABC50HEYH Datasheet PDFPDF Icon
Price for ABC50HEYH
Specification of ABC50HEYH
Status
Active
Package
Tray
Supplier
Sullins Connector Solutions
Card Type
Non Specified - Dual Edge
Gender
Female
Number of Positions/Bay/Row
Number of Positions
50
Card Thickness
0.062" (1.57mm)
Number of Rows
1
Pitch
0.100" (2.54mm)
Read Out
Single
Features
Mounting Type
Through Hole
Termination
Solder
Contact Material
Beryllium Copper
Contact Finish
Gold
Contact Finish Thickness
10.0in (0.25m)
Contact Type
Cantilever
Color
Flange Feature
Top Mount Opening, Unthreaded, 0.125" (3.18mm) Dia