B43544A9127M000
Overview of B43544A9127M000
Part NumberB43544A9127M000
ManufacturerEPCOS (TDK)
DescriptionCAP ALUM 120UF 20% 400V SNAP
DatasheetsDownload B43544A9127M000 Datasheet PDFPDF Icon
Price for B43544A9127M000
Specification of B43544A9127M000
Status
Obsolete
Capacitance
120 F
Tolerance
20%
Voltage - Rated
400 V
ESR (Equivalent Series Resistance)
510mOhm @ 100Hz
Operating Temperature
-40C ~ 105C
Ripple Current @ Low Frequency
840 mA @ 100 Hz
Ripple Current @ High Frequency
Impedance
710 mOhms
Lead Spacing
0.394" (10.00mm)
Size / Dimension
0.984" Dia (25.00mm)
Height - Seated (Max)
1.063" (27.00mm)