B43544A9277M000
Overview of B43544A9277M000
Part NumberB43544A9277M000
ManufacturerEPCOS (TDK)
DescriptionCAP ALUM 270UF 20% 400V SNAP
DatasheetsDownload B43544A9277M000 Datasheet PDFPDF Icon
Price for B43544A9277M000
Specification of B43544A9277M000
Status
Obsolete
Capacitance
270 F
Tolerance
20%
Voltage - Rated
400 V
ESR (Equivalent Series Resistance)
220mOhm @ 100Hz
Operating Temperature
-40C ~ 105C
Ripple Current @ Low Frequency
1.5 A @ 100 Hz
Ripple Current @ High Frequency
Impedance
320 mOhms
Lead Spacing
0.394" (10.00mm)
Size / Dimension
0.984" Dia (25.00mm)
Height - Seated (Max)
1.850" (47.00mm)