B43544B2188M000
Overview of B43544B2188M000
Part NumberB43544B2188M000
ManufacturerEPCOS (TDK)
DescriptionCAP ALUM 1800UF 20% 200V SNAP
DatasheetsDownload B43544B2188M000 Datasheet PDFPDF Icon
Price for B43544B2188M000
Specification of B43544B2188M000
Capacitance
1800 F
Tolerance
20%
Voltage - Rated
200 V
ESR (Equivalent Series Resistance)
50mOhm @ 100Hz
Operating Temperature
-40C ~ 105C
Ripple Current @ Low Frequency
4.08 A @ 100 Hz
Ripple Current @ High Frequency
Impedance
75 mOhms
Lead Spacing
0.394" (10.00mm)
Size / Dimension
1.378" Dia (35.00mm)
Height - Seated (Max)
1.654" (42.00mm)