B43544B2128M000
Overview of B43544B2128M000
Part NumberB43544B2128M000
ManufacturerEPCOS (TDK)
DescriptionCAP ALUM 1200UF 20% 200V SNAP
DatasheetsDownload B43544B2128M000 Datasheet PDFPDF Icon
Price for B43544B2128M000
Specification of B43544B2128M000
Capacitance
1200 F
Tolerance
20%
Voltage - Rated
200 V
ESR (Equivalent Series Resistance)
70mOhm @ 100Hz
Operating Temperature
-40C ~ 105C
Ripple Current @ Low Frequency
3.26 A @ 100 Hz
Ripple Current @ High Frequency
Impedance
100 mOhms
Lead Spacing
0.394" (10.00mm)
Size / Dimension
1.181" Dia (30.00mm)
Height - Seated (Max)
1.654" (42.00mm)