B43544B2108M000
Overview of B43544B2108M000
Part NumberB43544B2108M000
ManufacturerEPCOS (TDK)
DescriptionCAP ALUM 1000UF 20% 200V SNAP
DatasheetsDownload B43544B2108M000 Datasheet PDFPDF Icon
Price for B43544B2108M000
Specification of B43544B2108M000
Capacitance
1000 F
Tolerance
20%
Voltage - Rated
200 V
ESR (Equivalent Series Resistance)
85mOhm @ 100Hz
Ripple Current @ Low Frequency
2.71 A @ 100 Hz
Ripple Current @ High Frequency
Impedance
120 mOhms
Lead Spacing
0.394" (10.00mm)
Size / Dimension
1.181" Dia (30.00mm)
Height - Seated (Max)
1.457" (37.00mm)