B43544A9477M007
Overview of B43544A9477M007
Part NumberB43544A9477M007
ManufacturerEPCOS (TDK)
DescriptionCAP ALUM 470UF 20% 400V SNAP
DatasheetsDownload B43544A9477M007 Datasheet PDFPDF Icon
Price for B43544A9477M007
Specification of B43544A9477M007
Status
Obsolete
Capacitance
470 F
Tolerance
20%
Voltage - Rated
400 V
ESR (Equivalent Series Resistance)
130mOhm @ 100Hz
Operating Temperature
-40C ~ 105C
Ripple Current @ Low Frequency
2.42 A @ 100 Hz
Ripple Current @ High Frequency
Impedance
180 mOhms
Lead Spacing
0.394" (10.00mm)
Size / Dimension
1.181" Dia (30.00mm)
Height - Seated (Max)
1.850" (47.00mm)