B43544A9157M080
Overview of B43544A9157M080
Part NumberB43544A9157M080
ManufacturerEPCOS (TDK)
DescriptionCAP ALUM 150UF 20% 400V SNAP
DatasheetsDownload B43544A9157M080 Datasheet PDFPDF Icon
Price for B43544A9157M080
Specification of B43544A9157M080
Capacitance
150 F
Tolerance
20%
Voltage - Rated
400 V
ESR (Equivalent Series Resistance)
400mOhm @ 100Hz
Operating Temperature
-40C ~ 105C
Ripple Current @ Low Frequency
990 mA @ 100 Hz
Ripple Current @ High Frequency
Impedance
560 mOhms
Lead Spacing
0.394" (10.00mm)
Size / Dimension
0.984" Dia (25.00mm)
Height - Seated (Max)
1.268" (32.20mm)