BFC237944473
Overview of BFC237944473
Part NumberBFC237944473
ManufacturerVishay BC Components/Beyshlag/Draloric
DescriptionCAP FILM 0.047UF 5% 250VDC RAD
DatasheetsDownload BFC237944473 Datasheet PDFPDF Icon
Price for BFC237944473
Specification of BFC237944473
Package
Bulk
Capacitance
0.047 F
Tolerance
5%
Voltage Rating - AC
160V
Voltage Rating - DC
250V
Size / Dimension
0.492" L x 0.157" W (12.50mm x 4.00mm)
Height - Seated (Max)
0.394" (10.00mm)
Lead Spacing
0.394" (10.00mm)