BFC237944754
Overview of BFC237944754
Part NumberBFC237944754
ManufacturerVishay BC Components/Beyshlag/Draloric
DescriptionCAP FILM 0.75UF 5% 250VDC RADIAL
DatasheetsDownload BFC237944754 Datasheet PDFPDF Icon
Price for BFC237944754
Specification of BFC237944754
Package
Bulk
Capacitance
0.75 F
Tolerance
5%
Voltage Rating - AC
160V
Voltage Rating - DC
250V
Size / Dimension
1.024" L x 0.276" W (26.00mm x 7.00mm)
Height - Seated (Max)
0.650" (16.50mm)
Lead Spacing
0.886" (22.50mm)