BFC237945184
Overview of BFC237945184
Part NumberBFC237945184
ManufacturerVishay BC Components/Beyshlag/Draloric
DescriptionCAP FILM 0.18UF 5% 250VDC RADIAL
DatasheetsDownload BFC237945184 Datasheet PDFPDF Icon
Price for BFC237945184
Specification of BFC237945184
Package
Tape & Reel (TR)
Capacitance
0.18 F
Tolerance
5%
Voltage Rating - AC
160V
Voltage Rating - DC
250V
Size / Dimension
0.689" L x 0.197" W (17.50mm x 5.00mm)
Height - Seated (Max)
0.433" (11.00mm)
Lead Spacing
0.591" (15.00mm)