BFC237945514
Overview of BFC237945514
Part NumberBFC237945514
ManufacturerVishay BC Components/Beyshlag/Draloric
DescriptionCAP FILM 0.51UF 5% 250VDC RADIAL
DatasheetsDownload BFC237945514 Datasheet PDFPDF Icon
Price for BFC237945514
Specification of BFC237945514
Package
Tape & Reel (TR)
Capacitance
0.51 F
Tolerance
5%
Voltage Rating - AC
160V
Voltage Rating - DC
250V
Size / Dimension
1.024" L x 0.236" W (26.00mm x 6.00mm)
Height - Seated (Max)
0.610" (15.50mm)
Lead Spacing
0.886" (22.50mm)