BFC237954105
Overview of BFC237954105
Part NumberBFC237954105
ManufacturerVishay BC Components/Beyshlag/Draloric
DescriptionCAP FILM 1UF 5% 400VDC RADIAL
DatasheetsDownload BFC237954105 Datasheet PDFPDF Icon
Price for BFC237954105
Specification of BFC237954105
Capacitance
1 F
Tolerance
5%
Voltage Rating - AC
200V
Voltage Rating - DC
400V
Size / Dimension
1.220" L x 0.433" W (31.00mm x 11.00mm)
Height - Seated (Max)
0.827" (21.00mm)
Lead Spacing
1.083" (27.50mm)