BFC237945684
Overview of BFC237945684
Part NumberBFC237945684
ManufacturerVishay BC Components/Beyshlag/Draloric
DescriptionCAP FILM 0.68UF 5% 250VDC RADIAL
DatasheetsDownload BFC237945684 Datasheet PDFPDF Icon
Price for BFC237945684
Specification of BFC237945684
Capacitance
0.68 F
Tolerance
5%
Voltage Rating - AC
160V
Voltage Rating - DC
250V
Size / Dimension
1.024" L x 0.236" W (26.00mm x 6.00mm)
Height - Seated (Max)
0.610" (15.50mm)
Lead Spacing
0.886" (22.50mm)