BFC237945823
Overview of BFC237945823
Part NumberBFC237945823
ManufacturerVishay BC Components/Beyshlag/Draloric
DescriptionCAP FILM 0.082UF 5% 250VDC RAD
DatasheetsDownload BFC237945823 Datasheet PDFPDF Icon
Price for BFC237945823
Specification of BFC237945823
Status
Obsolete
Series
MKP379
Package
Tape & Reel (TR)
Supplier
Vishay Beyschlag/Draloric/BC Components
Capacitance
0.082 F
Tolerance
5%
Voltage Rating - AC
160V
Voltage Rating - DC
250V
Dielectric Material
Polypropylene (PP), Metallized
ESR (Equivalent Series Resistance)
Operating Temperature
-55C ~ 85C
Mounting Type
Through Hole
Package / Case
Radial
Size / Dimension
0.492" L x 0.157" W (12.50mm x 4.00mm)
Height - Seated (Max)
0.394" (10.00mm)
Termination
PC Pins
Lead Spacing
0.394" (10.00mm)