BFC237945914
Overview of BFC237945914
Part NumberBFC237945914
ManufacturerVishay BC Components/Beyshlag/Draloric
DescriptionCAP FILM 0.91UF 5% 250VDC RADIAL
DatasheetsDownload BFC237945914 Datasheet PDFPDF Icon
Price for BFC237945914
Specification of BFC237945914
Package
Tape & Reel (TR)
Capacitance
0.91 F
Tolerance
5%
Voltage Rating - AC
160V
Voltage Rating - DC
250V
Size / Dimension
1.024" L x 0.276" W (26.00mm x 7.00mm)
Height - Seated (Max)
0.650" (16.50mm)
Lead Spacing
0.886" (22.50mm)