BFC237945683
Overview of BFC237945683
Part NumberBFC237945683
ManufacturerVishay BC Components/Beyshlag/Draloric
DescriptionCAP FILM 0.068UF 5% 250VDC RAD
DatasheetsDownload BFC237945683 Datasheet PDFPDF Icon
Price for BFC237945683
Specification of BFC237945683
Package
Tape & Reel (TR)
Capacitance
0.068 F
Tolerance
5%
Voltage Rating - AC
160V
Voltage Rating - DC
250V
Size / Dimension
0.492" L x 0.157" W (12.50mm x 4.00mm)
Height - Seated (Max)
0.394" (10.00mm)
Lead Spacing
0.394" (10.00mm)