BFC237945474
Overview of BFC237945474
Part NumberBFC237945474
ManufacturerVishay BC Components/Beyshlag/Draloric
DescriptionCAP FILM 0.47UF 5% 250VDC RADIAL
DatasheetsDownload BFC237945474 Datasheet PDFPDF Icon
Price for BFC237945474
Specification of BFC237945474
Capacitance
0.47 F
Tolerance
5%
Voltage Rating - AC
160V
Voltage Rating - DC
250V
Size / Dimension
0.689" L x 0.276" W (17.50mm x 7.00mm)
Height - Seated (Max)
0.532" (13.50mm)
Lead Spacing
0.591" (15.00mm)