BFC237945274
Overview of BFC237945274
Part NumberBFC237945274
ManufacturerVishay BC Components/Beyshlag/Draloric
DescriptionCAP FILM 0.27UF 5% 250VDC RADIAL
DatasheetsDownload BFC237945274 Datasheet PDFPDF Icon
Price for BFC237945274
Specification of BFC237945274
Status
Obsolete
Series
MKP379
Package
Tape & Reel (TR)
Supplier
Vishay Beyschlag/Draloric/BC Components
Capacitance
0.27 F
Tolerance
5%
Voltage Rating - AC
160V
Voltage Rating - DC
250V
Dielectric Material
Polypropylene (PP), Metallized
ESR (Equivalent Series Resistance)
Operating Temperature
-55C ~ 85C
Mounting Type
Through Hole
Package / Case
Radial
Size / Dimension
0.689" L x 0.236" W (17.50mm x 6.00mm)
Height - Seated (Max)
0.472" (12.00mm)
Termination
PC Pins
Lead Spacing
0.591" (15.00mm)