BFC237945244
Overview of BFC237945244
Part NumberBFC237945244
ManufacturerVishay BC Components/Beyshlag/Draloric
DescriptionCAP FILM 0.24UF 5% 250VDC RADIAL
DatasheetsDownload BFC237945244 Datasheet PDFPDF Icon
Price for BFC237945244
Specification of BFC237945244
Capacitance
0.24 F
Tolerance
5%
Voltage Rating - AC
160V
Voltage Rating - DC
250V
Size / Dimension
0.689" L x 0.197" W (17.50mm x 5.00mm)
Height - Seated (Max)
0.433" (11.00mm)
Lead Spacing
0.591" (15.00mm)