BFC237945125
Overview of BFC237945125
Part NumberBFC237945125
ManufacturerVishay BC Components/Beyshlag/Draloric
DescriptionCAP FILM 1.2UF 5% 250VDC RADIAL
DatasheetsDownload BFC237945125 Datasheet PDFPDF Icon
Price for BFC237945125
Specification of BFC237945125
Capacitance
1.2 F
Tolerance
5%
Voltage Rating - AC
160V
Voltage Rating - DC
250V
Size / Dimension
1.024" L x 0.335" W (26.00mm x 8.50mm)
Height - Seated (Max)
0.709" (18.00mm)
Lead Spacing
0.886" (22.50mm)