BFC237945154
Overview of BFC237945154
Part NumberBFC237945154
ManufacturerVishay BC Components/Beyshlag/Draloric
DescriptionCAP FILM 0.15UF 5% 250VDC RADIAL
DatasheetsDownload BFC237945154 Datasheet PDFPDF Icon
Price for BFC237945154
Specification of BFC237945154
Capacitance
0.15 F
Tolerance
5%
Voltage Rating - AC
160V
Voltage Rating - DC
250V
Size / Dimension
0.689" L x 0.197" W (17.50mm x 5.00mm)
Height - Seated (Max)
0.433" (11.00mm)
Lead Spacing
0.591" (15.00mm)