BFC237945104
Overview of BFC237945104
Part NumberBFC237945104
ManufacturerVishay BC Components/Beyshlag/Draloric
DescriptionCAP FILM 0.1UF 5% 250VDC RADIAL
DatasheetsDownload BFC237945104 Datasheet PDFPDF Icon
Price for BFC237945104
Specification of BFC237945104
Status
Obsolete
Series
MKP379
Package
Tape & Reel (TR)
Supplier
Vishay Beyschlag/Draloric/BC Components
Capacitance
0.1 F
Tolerance
5%
Voltage Rating - AC
160V
Voltage Rating - DC
250V
Dielectric Material
Polypropylene (PP), Metallized
ESR (Equivalent Series Resistance)
Operating Temperature
-55C ~ 85C
Mounting Type
Through Hole
Package / Case
Radial
Size / Dimension
0.689" L x 0.197" W (17.50mm x 5.00mm)
Height - Seated (Max)
0.433" (11.00mm)
Termination
PC Pins
Lead Spacing
0.591" (15.00mm)