BFC237945105
Overview of BFC237945105
Part NumberBFC237945105
ManufacturerVishay BC Components/Beyshlag/Draloric
DescriptionCAP FILM 1UF 5% 250VDC RADIAL
DatasheetsDownload BFC237945105 Datasheet PDFPDF Icon
Price for BFC237945105
Specification of BFC237945105
Capacitance
1 F
Tolerance
5%
Voltage Rating - AC
160V
Voltage Rating - DC
250V
Size / Dimension
1.024" L x 0.276" W (26.00mm x 7.00mm)
Height - Seated (Max)
0.650" (16.50mm)
Lead Spacing
0.886" (22.50mm)