BFC237944823
Overview of BFC237944823
Part NumberBFC237944823
ManufacturerVishay BC Components/Beyshlag/Draloric
DescriptionCAP FILM 0.082UF 5% 250VDC RAD
DatasheetsDownload BFC237944823 Datasheet PDFPDF Icon
Price for BFC237944823
Specification of BFC237944823
Package
Bulk
Capacitance
0.082 F
Tolerance
5%
Voltage Rating - AC
160V
Voltage Rating - DC
250V
Size / Dimension
0.492" L x 0.157" W (12.50mm x 4.00mm)
Height - Seated (Max)
0.394" (10.00mm)
Lead Spacing
0.394" (10.00mm)