BFC237944514
Overview of BFC237944514
Part NumberBFC237944514
ManufacturerVishay BC Components/Beyshlag/Draloric
DescriptionCAP FILM 0.51UF 5% 250VDC RADIAL
DatasheetsDownload BFC237944514 Datasheet PDFPDF Icon
Price for BFC237944514
Specification of BFC237944514
Status
Obsolete
Series
MKP379
Package
Bulk
Supplier
Vishay Beyschlag/Draloric/BC Components
Capacitance
0.51 F
Tolerance
5%
Voltage Rating - AC
160V
Voltage Rating - DC
250V
Dielectric Material
Polypropylene (PP), Metallized
ESR (Equivalent Series Resistance)
Operating Temperature
-55C ~ 85C
Mounting Type
Through Hole
Package / Case
Radial
Size / Dimension
1.024" L x 0.236" W (26.00mm x 6.00mm)
Height - Seated (Max)
0.610" (15.50mm)
Termination
PC Pins
Lead Spacing
0.886" (22.50mm)