C1206S102K5RAC7800
Overview of C1206S102K5RAC7800
Part NumberC1206S102K5RAC7800
ManufacturerKEMET
DescriptionCAP CER 1000PF 50V X7R 1206
DatasheetsDownload C1206S102K5RAC7800 Datasheet PDFPDF Icon
Price for C1206S102K5RAC7800
Specification of C1206S102K5RAC7800
Series
SMD Comm X7R FE
Package
Tape & Reel (TR),Cut Tape (CT),Digi-Reel®
Supplier
KEMET
Capacitance
1000 pF
Tolerance
10%
Voltage - Rated
50V
Temperature Coefficient
X7R
Features
Floating Electrode
Ratings
Applications
General Purpose
Size / Dimension
0.126" L x 0.063" W (3.20mm x 1.60mm)
Height - Seated (Max)
Thickness (Max)
0.035" (0.88mm)